Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jižák Chodov

28. 9. 2008

Jižní město, Chodov

                Každý již určitě slyšel jak to na tak zvaném „Jižáku“ chodí. Samá tajná mafie a kapsáři na každém kroku, neuděláte ani krok, než aby vás potkal fetující mladík. Bojíte se, že vás někdo podřízne. Bohužel jsem taky čekal nějaké mafiány, ale snad jindy, asi vyhynuli. Poslední dobou jsou tu ale jiní gangsteři a ti mají za sebou vůli všech i s modrými uniformami. Podívejte se s námi na pár divných věcí, které se tu dějí. Je rok 2008 a 27. Září.

                Předem chci říci, že doopravdy neshrnuji superpravdivé a extra ověřené informace, jen píši, co se tak proslýchá.

                První podivnost, ŠKOLA

                Nedávno jsem zaslechl, že ve zdejších školách mizí řiditelé a dosazují se noví. Ti staří prý prováděli něco nepravého, či co, a už zřejmě nebyli tak důvěryhodní. Je to zvláštní, protože o řiditeli zdejší základní školy jsem slyšel jen dobré věci. Jeho heslem prý je: „Ať raději dělají něco dobrého a neplatí za to, než aby byli na ulici.“ Nová řiditelka jeho názor už nesdílí. Když jsme se ji ptali, zdali nám umožní půjčit si třídu na zcela legální a prokazatelné věci, pro jistotu si něco naúčtovala. Nechci být nějak nespravedlivý, ale asi to je protože (prý) minulý řiditel odešel právě kvůli pořádání her pro seniory zdarma a to na vlastním školním hřišti. Kdo toho hodného pána vyhodil, těžko říct.

                U hřiště se ještě na chvíli zastavme. Škola ho na své náklady nechala před pár lety vystavět. Právě proto se může chlubit nejlepším atletickým prostředím určitě v části Jižního města. Zvláštní na tom je, že po změně vedení školy přešlo celé sportoviště pod zprávu města a podle některých zvídavých uší i pod správu soukromé firmy zaštiťující všechny sportoviště prahy. Krásná představa, ale údržbu jsme zatím viděli stejně dělat pracovníky školy, ne nějaké zvláštní údržbářské jednotky.

                Vrcholem všeho bylo zjištění, že výměna vedení se netýkala jen zdejší základní školy, ale proběhla i různě v jiných částech Jižního města.


 

Druhá podivnost, PARKOVÁNÍ

                Nemusím dlouze připomínat, jak to na sídlišti s touto problematikou vypadá. Parkování je špatné, přímo děsivé. Kde se dá stát, tam už někdo je. Do nedávna to tu ještě fungovalo poměrně dobře. I když třeba hasiči by měli velké problémy projet. V těchto dobách nastupoval poměrně známý gang do své funkce. Nejen, že začal chtít výpalné od neukázněných pískařů, ale udělování pokut za špatné parkování, to bylo jejich. A i přes stížnosti, že mají aspoň modré gangy nakreslit čáry pro parkování a radnice trochu investovat do tohoto problému (zrušit malé ostrůvky zeleně, dát kamery na velké parkoviště u studentských kolejí) se v podstatě nic nedělo.

                Po pár letech se ale něco stalo, najednou se zde zjevily nové čáry, které vymezily místa pro auta. Krása být tak obsluhován zdejší radnicí, jen kdyby se na některých místech pro dvě auta vešla doopravdy dvě auta a nedávaly se pokuty za přečuhování o dvacet centimetrů. Jen kdyby se na místo pro tři auta vešla doopravdy tři auta a to prostřední pak mohlo vyjet. 

                Modrý gang zvedá zisky. Denodenně odváží špatně zaparkovaná auta, tedy, jak špatně, těžko říct. To, že vyčuhujete za čáru, je špatně, ale že zaparkujete napříč přes tři místa je naprosto v pořádku. Možná nejlépe na tom jsou teď invalidé, jejich místa jsou vždy připravena a volná.


Třetí podivnost, PŘECHODY

                Radnice nám velkodušně zavedla úžasné přechody přes každou silničku. Dokonce vystavěla takzvané mrtvé policisty všude, kde byly třeba. Zvedla přechody na velké stupínky, ty jsou tak dobře udělané, že vám ze spodu dřou auto a navíc se před nimi dělají ohromné louže. Jestli někdy spěcháte večer domů a navíc v dešti, vaše auto bude to poslední, co vás přes tento přechod dostane živé…

Poslední dobou si to však nějak rozmyslela. Původně si každý myslel, že se přechází na novou barvu, či co. Jenže vyfrézované přechody pořád mizí a lakýrníci nikde. Dělníci byly tak pilní při frézování,že vozovku na některých místech trochu pořezali.

                Nevím, zdali se jen něco zpozdilo, či jen zpomalilo, ale přechody trochu chybí.

 

                Čtvrtá podivnost, STŘECHY

                Doopravdy hrozivá věc. Před časem moc účinná při velkých deštích, ale dnes se trochu rozkládají. Radnice se rozhodla, že je všechny bude rušit. Pomalu mizí, jenže ty nejhorší střechy tu stále jsou. Právě když odcházíte z polikliniky směrem do sídliště, je nad vámi jedna z nich. Pár plechů už na ní chybí, jenže ten zbytek se o vás může postarat kdykoliv.

                Jestli i dřevo může rychle vzít za své, bude poliklinika velmi potřeba.


                Pátá podivnost, CESTIČKY

                Před časem se tu objevili úžasné zkratky skrz travnatý terén. Jsou tak dobře udělané, že vedle sebe může projít i více lidí a nedotknou se rameny a tak vedle původních menších cest ty nové vypadají poněkud podivně. Ba právě, že nové cestičky udělané z betonových dlaždic nejsou tak prochozené a trochu se i kývají.

                Zřejmě bylo potřeba někoho zaměstnat. Trochu podstatnější je, že cestičky vedou sem tam a někdy i na místa, kde vůbec nebyli potřeba. Končí před silnicí bez přechodu, za kterou je betonová tvárnice a tak dál.

Jižní město se zkrátka mění každým k dnem k lepším zítřkům, které společně tvoříme. Vše je o vzájemné slušnosti a tak se omlouvám, pokud tímto článkem napadám některé dobré úmysly města a jejich obyvatel. Nechci nikoho nařknout nebo obvinit z věcí, které třeba jen ještě nebyly vyřešeny.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář