Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polednice

10. 3. 2007

 Polednice nebyla nějakým způsobem zrozená z lidí.Nevznikla pohřbením a znovu zrozením jako upír,či jiní.Byla to spíše sudičky,někdy je nahrazovaly.Seděly u postýlek novorozeněte a předpovídaly.V dnešní době si je asi těžko můžeme představit.Při hlubším popisu uvidíte sami.

 

Malá,hnědá,tváři divé

pod plachetkou osoba;

o berličce,hnáty křivé,

hlas-vichřice podoba!

(K.J.Erben-Kytice:Polednice)

 

 Není často jmenováno přímo jako Polednice,ale i Klekánice.To bylo hlavně z důvodů,že chodila když se zvonilo klekání,tudíž v pravé poledne.Lidé ji říkali všude jinak.Svou podobu měla v celém slovanském světě.

 Líčena je jako hnusná stará stařena,ale to ne vždy.Oděná v bílém plátně,co ji zahaluje celé tělo.Nemusí být vždy ošklivá,pod ten plášť se moc lidí nedívá.Prý byla velmi vysoká a podpírala se holí,někdy i dvěma.

 Říká se,že lidem jen škodila.Na to,kolik se o ní dochovalo do dnes,se to určitě může jen říkat.Znám daleko horší postavy z dějin.

Obrana proti Polednici bude asi složitá.Určitě ji nadarmo nevolat a odhánět kameny ještě dřív než přijde před práh.Je vysoká,nemůže tedy moc dobře utíkat.Nemá žádné větší čarodějné schopnosti.Je poměrně neškodná.Jakoby bludička

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

co jsem udělal já...

(misching3r, 26. 4. 2010 18:23)

Vzl jsm klďv a pršťl jsm d th.

strašidelná polednice

(petr holec, 3. 9. 2009 15:58)

polednice toje dobrá žejo měse hrozně líbí a covám

polednice (obrázek)

(terča, 18. 9. 2008 17:25)

ten clanek o polednici jen zajímavej ale dala bych si k němu nějakej obraázek nebo tu celou přepracovanou báseň od jinýho skladatele s leqračním textem

Další informace o polednici

(otomar, 4. 2. 2008 23:35)

Polednice se prý často zjevovala v prašném víru, který se někdy za horkých dnů roztočí nad rozpálenými místy. Také nad ní lze zvítězit tak, že jí člověk ukecá, když se s ní celou hodinu, tedy od 12 do 01, dokáže bavit o jediné věci. Způsobuje mdloby z horka. Své oběti ráda škrtí dlouhatánskými, žhavými, suchými prsty, které šustí jako stébla přezrálého obilí.
Jo, a klekánice je její sestra, ta chodí navečer (klekání se zvonilo po 18. hodině). Děti, které zůstaly za šera venku, chytá do pytle. Vypadá jako dlouhý, černý stín.

Polednice pravá

(Kristy z www.poeziekristy.estranky.cz, 3. 8. 2007 8:41)

Polednice pravá

Vítěslava Klimtová

Polednice pravá je naše nejznámější strašidlo, protože už téměř vymizelo z prostředí, ve kterém je schopna přežít.Navíc je její zjev tak nepříjemný, že odpuzuje i jedince vlastního druhu, a tak není znám případ, že by se v tomto století vůbec rozmnožovala.Polednici je možno potkat v plném létě, hlavně před bouřkou, na polních cestách, u Božích Muk, na mezích pod šípkovým keřem na podobných místech.Dříve se jí sekáči a lidé pracující na polích vyhýbyli z obavy před uřknutím.Lze zodpovědně prohlásit, že takzvané ,,uřknutí" nezpůsobuje Polednice ze zlé vůle, ale vždy se jedná o šok z jejího zjevu, který bývá ještě umocněn černými bouřkovými mračny, šikmým žlutavým osvětlením a vzdáleným hřměním.Dnes už je setkání s polednicí nesmírně vzácné a řídké.Živý se obilím a ostatními polními plodinami, ale jen střídmě.Zjevuje se rychle a stejně rychle opět zmizí.Takže si člověk není jist, jestli se mu to nezdálo.

Polednice

(Nemo, 9. 5. 2007 15:44)

O čem je polednice z Erbenovi Kytice? má snad dvě strany v knize,takže si to račte přečíst sami ;-)

pls

(zuzka, 9. 5. 2007 15:40)

pls napiste o cem to je!!!!!!

POLEDNICE

(lenka, 9. 5. 2007 15:39)

ahoj.je to perfektní,ale chybi mi tam o cem toje!!!
jako myslim obsah!!!!!!!
dik za ten fajnovej blog!